Își mai aduce oare cineva aminte de o știre nevinovată din 8 septembrie 2016, atât de simpluță încât mi s-a ridicat părul pe cap, noroc că m-am tuns? Așadar, un om mic și nergu, încă neidentificat, care joacă bambilici pe circuitul ANAF-Ministerul FInanțelor, avea idei de plimbare a contribuțiilor chiar pe vremea tehnocraților. Iată că a trebuit să treacă un an ca propunerea de atunci să fie aplicată azi, când avem un alt guvern și alte mamifere în fruntea țării. Așadar, ori extratereștrii, serviciile sau PSD conduceau și atunci Finanțele printr-un stat paralel, ori pe statul ăsta paralel îl doare în dos de liberali, useriști, pesediști, aldiști sau pemepiști, ori e tot nenorocitul de Soroș, că tot ce părea clar este în ceață – acestea ar fi, de principiu, cele trei variante. Ia să vedem!