Poliția Prahova explică de ce noile mașini de Poliție nu au centuri de siguranță: „Fiindcă nu le poartă nici pulea”
IPJ Prahova a cerut ca noile Dacia de Poliție să nu mai fie prevăzute cu centuri de siguranță, „fiindcă pe colegii noștri îi doare fix în cur de exemplul pe care îl dau comunității”. Potrivit purtătorului de cuvânt al instituției, tot sindicatul Poliției se plânge că polițiștii nu au primit BMW-uri, „ca-n Germania”, uitând că ăia n-au doar mașini bune, dar sunt și proști făcuți grămadă, în sensul că își pun mereu centura și nici prin cap nu le-ar trece să îi vadă cetățenii fără centuri la volanul mașinii de poliție care este plătită din banii contribuabilului obligat să poarte centura de siguranță, conform legislației în vigoare.