În loc de colinde, casele de amanet te întâmpină de sărbători cu îndrăgitul „Ți-am luat un inel” stars
Cunoscutele centre de pelerinaj ale poporului denumite generic „Amanet”, locul unde face lumea coadă între avans și lichidare, se pregătesc intens pentru a primi Crăciunul așa cum se cuvine.
Fericirea vine din lucrurile mărunte, iar pesediștii știu cel mai bine să se bucure de ele. Odată cu numirea președintelui PSD, Cristian Ganea, în funcția de primar interimar al municipiului Ploiești, în centrul orașului a explodat distracția.
Laura Codruța Kovesi dovedește că nu are un suflet de piatră, așa cum orice politician român ar fi tentat să creadă. Șefa DNA a propus Parlamentului un proiect de lege "în spiritul sfintelor sărbători". Textul prevede obligativitatea ca toți politicienii corupți să fie colindați cu îndrăgita capră.
Cât de nelegiuți sunt! După ce că nu au fost în stare să bugeteze fonduri pentru a lumina ornamental Ploieștiul de sărbători, ca să se bucure și micuții de luminile de Crăciun, politicienii ploieșteni au acum și alte planuri ca să le strice copilăria prichindeilor ploieșteni. În centrul municipiului Ploiești s-au auzit hohote de plâns, după ce mai mulți membri ai Executivului abordau copilașii din tufișuri și le spuneau, verde-n față, adevărurile crunte ale vieții.
Pentru că mazilirea lui Iulian Teodorescu este deja vizibilă și de pe Pluto, apele politicii au început să clocotească, iar politicienii fac ce știu ei mai bine – trag sforile. Punctulpeignat.ro a intrat în posesia discursului pe care îl va recita viceprimarul Cristian Ganea, cu ocazia viitoarei învestiri în funcția de primar interimar al municipiului Ploiești.
Garda de Mediu Prahova a intrat în alertă de cod portocaliu, după ce senzorii de poluare din municipiul Ploiești au arătat valori alarmante, cu mult peste normele europene în vigoare. Punctul fierbinte al sinistrului a fost localizat în Piața Mihai Viteazu, unde autoritățile au împărțit populației fasole cu cârnați, potrivit tradiției de 1 decembrie.
Asta înseamnă să ai breșe de securitate! Hingherii de la Parcul Bucov au intrat în stare de alertă maximă, după ce un maidanez și mai multe maimuțe au evadat din Parcul Memorial Constantin Stere, fugarii fiind ulterior localizați sub streașina PNL Prahova.